Účtenkovka a EET

informace

EET je tu s námi již několik měsíců, a nyní se k této elektronické evidenci tržeb přidala také často diskutovaná účtenková loterie zvaná účtenkovka, na kterou mnoho lidí netrpělivě čekalo. První výherci jsou již známí, avšak 15.12.2017 je možnost znovu vyhrát jednu z mnoha cen, které pro vás stát připravil. Proč se tedy na toto losování nepřipravit v předstihu a registrovat jednu účtenku za druhou? A jaké novinky na nás v nejbližších měsících čekají?

EET třetí vlna

Spousta podnikatelů má již povinnou EET pokladnu. Postupně se k nám ale blíží třetí vlna, v rámci které budou muset účtenky registrovat i jiní. Třetí vlna EET nastane 1. března příštího roku. Do té se zapojí prakticky všichni ostatní podnikatelé, kteří dosud EET disponovat nemuseli. Do této vlny pak nespadají povolání jako lékaři, právníci či třeba auto a pneuservisy. Ty budou zařazeny až v další vlně EET, která přijde poměrně brzy po třetí vlně. Abychom byli úplně přesní, tato vlna nastane 1.6. 2018.

EET třetí vlna tak přinese některým z podnikatelů vrásky na čele. Jiní jsou již připravení a EET pokladny již mají zakoupené a zprovozněné. Čím dříve totiž začnou podnikatelé s pokladnou EET pracovat, tím dříve se se systémem sžijí a vyhnou se tak případným problém a technickým závadám v ostrém provozu. Je také více času na zaškolení všech zaměstnanců, kteří budou s touto EET pokladnou zacházet.

Blíží se vyhnutí EET?

Několik moudrých hlav se sešlo a prodiskutovalo možnosti, jak ulevit tzv. mikropodnikům. Jsou to takové podniky či podnikatelé, jejichž obrat nepřesahuje půl milionu korun za jeden rok. Tyto podniky by tak mohly být povinnosti mít EET oproštění. Zda tento návrh projde, to se zatím neví. Pro tyto podnikatele by to ale mohla být výrazná položka, na které by mohli ušetřit nemalé peníze na měsíčních poplatcích.

Tyto podniky si samozřejmě mohly najít i jiný způsob, jak na EET ušetřit. A to díky aplikacím nabízející EET zdarma. Pokud totiž podnik vystavuje velmi malé množství účtenek, může je zákazníkovy jednoduše poslat na e-mail, což dělá právě hned několik aplikací vedených třeba jako EET pro malé živnostníky. Tyto aplikace zpravidla fungují tak, že zadáte částku, kterou chcete účtovat, navolíte si správnou daň, které zboží či produkty podléhají, a účtenku pak jednoduše odešlou na e-mail zákazníka, nebo třeba vytisknou v rámci malé přenosné tiskárny.

A teď něco o Účtenkovce – Logo Účtenkovky

Účtenkovka budí vášně již od samotného počátku svého fungování. Vůbec první větší diskuze se strhla především kolem jejího loga. Za to zaplatilo ministerstvo financí 80 tisíc korun, a přitom logo vypadá jako rychle udělané v malování. Některým se ale líbí. Přesto se za tyto peníze měla Účtenkovka dočkat reprezentativnějšího loga, než jakým disponuje nyní. Logo se ale jen tak měnit nebude, takže se dá předpokládat, že nás bude ještě hodně dlouho provázet v průběhu své existence.

Nové losování

Soutěž Účtenkovka má na své straně mnoho zastánců, zároveň ale také mnoho kritiků. Každá strana hají to, o čem je přesvědčena. Soutěž Účtenkovka má ale za sebou první měsíc a také první úspěšné losování. Pokud jste nevyhráli, nebuďte smutní. Již 15.12 čeká na soutěžící další losování, v němž se na vás může usmát štěstí, a vy se můžete dočkat vytoužené výhry! Chystáte se zapojit a vyhrát některou z hlavních cen?

Do minulého slosování se zařadilo skoro půl milionu obyvatel, kteří zaregistrovali téměř 11 milionů účtenek. Dá se předpokládat, že toto číslo se bude spíše snižovat, než zvyšovat. Důvodem je, že člověk je tvor od přírody líní, a tak jej nebude bavit každou účtenku registrovat. Díky tomu bude šance na výhru snad s každým slosováním vyšší a vyšší. Jestli tomu tak bude, to uvidíme postupem času.