Kdy se účtenková loterie spustí a k čemu bude


Klíčovým důvodem pro spuštění účtenkové loterie by měla být především motivace nakupujících k tomu, aby si účtenky začali od obchodníků brát. Kdy účtenková loterie odstartuje a o co v ní přesně půjde?

Kdy se účtenková loterie spustí a k čemu bude

Předpokládané datum spuštění je naplánováno na 1. října 2017, ačkoli se původně odhadovalo, že termín by mohl být již v průběhu léta. Ministerstvo financí v čele s Ivanem Pilným, který nahradil na tomto postu Andreje Babiše, původně vyhlásilo „ostrý” start až na 1. listopadu, nakonec se však přikročilo k zahájení o měsíc dříve. Důvodem posunu jsou především volby, které se budou konat 20. a 21. října.

Ministerstvo financí doufá v efektivnější systém a především ve zlepšení výběru daní. Mělo by tedy jít o poměrně účinný kontrolní nástroj. Což na druhou stranu vyvolává poměrně výraznou vlnu negativních emocí.

Podle odpůrců EET však tento systém podněcuje k udavačství. Hovoří se o tom, že existuje vysoké riziko donášení, které nápadně připomíná praktiky bývalého režimu. Proti celému systému EET je rovněž i opozice. Ta se obává o osud drobných živnostníků. Na popularitě účtenkové loterii nijak nepřidává ani skutečnost, že všechny výhry, o které v ní půjde, budou financovány z peněz daňových poplatníků. Do jisté míry kontroverzní z ní činí rovněž fakt, že se jedná ve své podstatě o hazardní hru, nicméně nebude jako taková regulována legislativou.

Celkem v ní půjde o ceny v hodnotě zhruba 65 milionů korun. Ty se rozdělí na pět hlavních výher. Ve hře bude jak hotovost, tak i věcné ceny, hovoří se o osobním automobilu. Losování o tyto ceny pak proběhne v intervalu jednou měsíčně. Losovat se bude vždy z účtenek vydaných v předem stanoveném časovém úseku. Každý majitel účtenky si však bude moci registrovat pouze jednu účtenku od jednoho obchodníka v jeden den. Celkový počet registrovaných účtenek na jednu osobu však žádným způsobem omezen není. Registraci budou moci lidé provádět prostřednictvím webu, případně přes speciální mobilní aplikaci.

Kolik bude účtenková loterie stát

Dodavatelem celého systému se nakonec stala DieboldNixdorf (známá v minulosti coby WincorNixdorf) a měsíční paušál za poskytování této služby se ve výsledku vyšplhá na 1,25 milionu korun. Celkově tedy provoz loterie během pěti let ministerstvo vyjde na plných 74 milionů korun. Další výdaje se pak budou pojit s propagací účtenkové loterie. Informační kampaň bude jen v letošním roce stát asi 8 milionů korun. V maximální možné míře by pak k tomuto účelu ministerstvo chtělo využívat především sociální sítě.

Účtenková loterie ve světě

Účtenková loterie, kterou v ČR prosadil bývalý ministr financí Andrej Babiš, není ryze českým „vynálezem” a obdobný systém funguje i v Chorvatsku nebo na sousedním Slovensku. Zde panoval zpočátku o loterii obrovský zájem, nicméně nadšení poměrně rychle opadlo. Proto se chce ze vzniklé situace české ministerstvo také poučit a zaměřit loterii více tématicky či regionálně.